Wash Complex - Google
ktos spoko
ktos spoko
08:58 20 Aug 21
Czyszczenie i malowanie dachu wykonane profesjonalnie. Efekt końcowy jest rewelacyjny, dachówka pomimo swojego wieku... wygląda jak nowa (dosłownie). Kontakt z właścicielem bez zarzutów, dotrzymanie terminu,szybka i sprawna praca, przystępne ceny. Napewno skorzystamy jeszcze z usług firmy WASH COMPLEX.czytaj więcej
Romana Antos
Romana Antos
12:45 19 Aug 21
Profesjonalne mycie dachu, rewelacyjny kontakt, wyglad dachu - jak nowy
Urszula Górska-Kurdelska
Urszula Górska-Kurdelska
10:21 10 Apr 21
Pełen profesjonalizm, sprawnie wykonana usługa. 21-letnia kostka brukowa po zakończeniu czyszczenia wygląda jak nowa.... Serdecznie polecam!czytaj więcej
Marcin L
Marcin L
15:55 27 Mar 21
Sprawnie, dobrze i terminowo wykonana usluga czyszczenia omszalego dachu, a potem konserwacja. Polecam firme!
Malgorzata Jankowska
Malgorzata Jankowska
18:09 18 Mar 21
Polecam serdecznie tą firmę,od początku do końca pełen profesjonalizm , zaangażowanie i super jakość wykonywanej... pracy,no i oczywiście bardzo sympatyczny kontakt ,co w dzisiejszych czasach bardzo potrzebne??czytaj więcej
Bronisław Konalu
Bronisław Konalu
13:37 09 Mar 21
Bardzo pozytywny obraz młodej firmy, która pięknie się rozwija, inwestuje w nowoczesny sprzęt i liczy tylko na siebie;... jednocześnie klasyczny przykład poznańskiej solidności - usługa wykonana perfekcyjnie!Chylę czoło i pozdrawiam z Bogucina!Jerzy Kczytaj więcej
Ela Remisz
Ela Remisz
20:03 06 Mar 21
Szybko,dokładnie i czysto. Punktualność i dotrzymanie terminu umowy to cecha poszukiwana dziś często i b.ważna . Ta... firma to wszystko posiada. Bardzo polecam.czytaj więcej
Następne Opinie
js_loader

Jak ułożyć kostkę brukową? Poradnik krok po kroku

 In Blog

Kostka brukowa to od lat jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do utwardzania terenu. Dzięki dużej różnorodności kształtów, wielkości, faktur i kolorów można stworzyć wiele niepowtarzalnych aranżacji alejek, tarasów, czy podjazdów.  Ułożenie bruku można zlecić profesjonalnej firmie wykonawczej, ale również można podjąć się tego zadania we własnym zakresie. Dlatego należy zdawać sobie sprawę, że proces układania kostki  brukowej składa się z wielu etapów, których nie powinno się pomijać, aby zaoszczędzić sobie nieprzyjemności i dodatkowych kosztów. W odpowiedni sposób przygotowane podłoże oraz dobrej jakości kostka brukowa ułożona zgodnie ze sztuką gwarantują trwałość, którą będzie można się cieszyć przez długie lata.

Jak ułożyć kostkę brukową? Etap wyboru kostki. 

Grubość kostki brukowej

Pierwszym krokiem powinien być wybór konkretnego modelu kostki brukowej, który spełnia wszystkie wybrane parametry. Wybór kostki jest najważniejszy, gdyż jej grubość, wykończenie oraz struktura decydują o późniejszym użytkowaniu nawierzchni.

Dla przykładu kostka brukowa może mieć następujące grubości i zastosowanie:

  • 4 cm- ścieżki, alejki ogrodowe,
  • 6 cm- podjazdy i parkingi aut osobowych, (wytrzymuje do 3,5 tony),
  • 8 cm- przeznaczony do pojazdów ciężarowych,
  • 10-14 cm- kostka stosowana w fabrykach, składach budowlanych, przygotowana jest na ogromne przeciążenia.

Po dobraniu odpowiedniej grubości powinno się zwrócić uwagę również na rodzaj kostki betonowej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kostek brukowych. Poniżej przedstawiamy podstawowy podział w formie tabeli.

Rodzaje kostki brukowej

Kostka brukowa może być podzielona przede wszystkim ze względu na sposób produkcji.

Kostka przemysłowa

Charakteryzuje się jednolitą barwą szarego betonu, prostym kształtem i gładką nieobrobioną powierzchnią.

Kostka o powierzchni płukanej

Zewnętrzna warstwa betonu jest wypłukiwana dzięki czemu odsłania się barwione kruszywo kostki. Jej powierzchnia jest chropowata. Czasem pod wpływem mycia kruszywo częściowo odspaja się od kostki.

Kostka o powierzchni szczotkowanej

Powierzchnia jest szczotkowana, dzięki czemu otwierają się dodatkowe pory na powierzchni, a materiał nabiera większych walorów dekoracyjnych.

Kostka o powierzchni łupanej

Jej zadaniem jest imitacja kamieni naturalnych, jej powierzchnia jest poddawana odłupywaniu brzegów i powierzchni, dzięki czemu każda sztuka uzyskuje niepowtarzalny wygląd.

Kostka o powierzchni postarzanej

Przypomina kostkę łupaną, poddaje się ją dodatkowo procesowi młoteczkowania.

Projektowanie powierzchni utwardzonej kostką brukową

Po dokonaniu wyboru kostki nie powinno pomijać się etapu projektowania. Odpowiednio przygotowany projekt i pomiary terenu dostarczają niezbędnych informacji o ilości potrzebnych materiałów budowlanych, o narzędziach oraz o kosztach związanych z układaniem kostki. Wzory podjazdów, ścieżek ogrodowych są dostępne w internecie, w zakładach brukarskich lub można je wykonać samodzielnie. Ilość dostępnych opcji wykończenia jest niemal nieograniczona, zaczynając od wzoru w jodełkę, w cegiełkę a kończąc na falowanych liniach, czy wzorach geometrycznych. Pamiętajmy, że planując wybrane wzory należy wziąć pod uwagę wielkość, kolor i kształt kostki brukowej.

Przed rozpoczęciem prac ziemnych należy przygotować niezbędne narzędzia podczas prac brukarskich. Jednym z najważniejszych narzędzi jest zagęszczarka, którą bez problemu można wynająć w wypożyczalni sprzętu budowlanego. Dodatkowo potrzebny będzie: gumowy młotek, szpadel, grabie, poziomica, sznurek, paliki i szczotka. Oprócz tego, może być konieczne wynajęcie minikoparki, która w krótkim czasie usunie zbędną ziemię. Warto w tym miejscu pomyśleć, czy nadmiar ziemi się nam przyda np. na wyrównanie terenu w innym miejscu, czy trzeba będzie tą ziemię zutylizować.

Układanie kostki brukowej – poszczególne etapy.

Przygotowanie terenu.
Pierwszym krokiem w rozpoczęciu prac ziemnych jest przygotowanie podłoża, które musi być równe i przygotowane na działanie takich czynników atmosferycznych jak mróz oraz opady deszczu. Należy wykonać ostateczne pomiary terenu oraz wytyczyć granice brukowanej nawierzchni. Niezbędne do wytyczania granic będą drewniane paliki, które będą punktami granicznymi oraz sznurek, który wyznaczy obrzeża.

Podłoże pod kostkę powinno zostać odpowiednio zniwelowane, tak aby zapewnić odpowiednie odwodnienie terenu. Nachylenie powinno wynosić ok. 2,5 stopnia. Ziemię należy usunąć na głębokość ok. 25-50 cm, najdokładniej i najszybciej korytowanie wykona koparka. Ręcznie usuwa się pozostałe, niewielkie powierzchnie, korzenie roślin lub kamienie. Następnie należy ubić i zagęścić rodzimą glebę znajdującą się pod kostką.

Należy pamiętać, że odpowiednie profilowanie podłoża pozwala na zbudowanie kolejnych warstw o stałej grubości.

Podbudowa
Podbudowa pod kostkę brukową jest to warstwa odpowiadająca za równomierne przenoszenie obciążeń z nawierzchni brukowej na grunt rodzimy. Pełni również rolę warstwy chroniącej przed działaniem ujemnych temperatur i stanowi podstawę prawidłowego ułożenia kostki.

Podbudowa powinna być równa, a jej grubość powinna być dostosowana do przewidywanego ruchu komunikacyjnego. Powinna wynosić od 15 do 45 cm. Wykonuje się ją z kruszywa naturalnego lub łupanego, a czasem z gruzu betonowego, żwiru i żużlu. Powinna być układana warstwowo, tj. na samym spodzie warstwa najgrubszego kruszywa, a każda warstwa powinna zostać ubita i zagęszczona.

Warstwy podbudowy dobrze byłoby rozdzielać geowłókniną, która zapobiegnie, wypłukiwaniu i mieszaniu się podbudowy z glebą rodzimą, co przedłuży żywotność całej powierzchni. Na tym etapie prac potrzebna będzie zagęszczarka.

Obrzegowanie oraz podsypka
Obrzegowanie to montaż elementów oporowych na warstwie podbudowy, których zadaniem jest utrzymanie układanej powierzchni we właściwej formie. Elementami oporowymi mogą być: krawężniki, obrzeża chodnikowe lub palisadowe. Najczęściej obrzegowanie osadza się na fundamencie z mieszanki betonowej, na głębokości ok. 10 cm.

Następnie, gdy elementy oporowe są już zamontowane przystępuje się do wykonania podsypki, czyli warstwy wyrównującej. Bezpośrednio na tej warstwie jest układana kostka brukowa. Grubość podsypki powinna wynosić ok. 4 cm. Wykonuje się ją z piasku płukanego lub grysu granitowego. Nie powinno się ubijać warstwy podsypki.

Podsypka pod kostkę nie powinna być wykonywana z piasku zmieszanego z cementem. Taka mieszanka spowoduje podciąganie kapilarne wody z podłoża i magazynowanie jej. W okresie zamarzania mieszanka taka będzie zwiększać swoją objętość i pęcznieć, tworząc wysadziny na kostce brukowej. Tylko w niektórych sytuacjach mieszanka piasku i cementu faktycznie jest wymagana.

Układanie kostki brukowej
Przed rozpoczęciem prac związanych z układaniem kostki brukowej należy ponownie zapoznać  się z przygotowanym projektem. Projekt pomoże zaplanować ułożenie nawierzchni w terenie. Zgodnie ze sztuką kostkę brukową układa się od krawędzi ku środkowi. Szerokość spoiny w kostce brukowej powinna wynosić od 3-5 mm, tak aby kostka mogła swobodnie pracować, reagując na ruch komunikacyjny i procesy zamarzania.

Podczas układania kostki brukowej należy jak najczęściej sprawdzać poziom, aby nie dopuścić do powstania nierówności. Warto również układać naprzemiennie kostki brukowe z różnych palet, by zniwelować ewentualne odchylenia kolorystyczne. Najlepiej jest zaprzestać prac brukarskich, gdy temperatura spada poniżej 0° C.

Spoinowanie kostki brukowej
Ma na celu zabezpieczenie poszczególnych elementów nawierzchni przed przemieszczaniem. Materiał umieszczony w szczelinach pracuje jako klin, zamieniając luźne kostki w jednolitą i mocną płaszczyznę.

Spoina powinna być wykonywana z uwzględnieniem rodzaju podbudowy. Spoina na podbudowie nieprzepuszczalnej, tj. betonowej, również nie powinna być przepuszczalna.

Najczęściej stosowaną spoiną jest piasek płukany lub mielony granit lub bazalt. Zastosowanie piasku niepłukanego zabrudzonego m.in. gliną może na stałe spowodować odbarwienie kostki brukowej i przyspieszyć proces wyrastania chwastów spomiędzy szczelin.

Drugą, zdecydowanie nowocześniejszą, jest zastosowanie fugi na bazie żywic. Są to z reguły preparaty sprzedawane jako gotowe do użycia. Mogą być szlamowane wodą, są również samozagęszczalne. Przed spoinowaniem warto zwilżyć kostkę wodą, co ograniczy absorpcję. Efektem zastosowania spoin na bazie żywic jest mrozoodporna spoina o wysokiej przepuszczalności wody.

Zagęszczanie kostki brukowej
Jest konieczne, aby ułożona nawierzchnia była zwarta oraz równa. Na tym ostatnim etapie prac potrzebna jest zagęszczarka z płytą wibracyjną, którą płynnie przesuwa się po ułożonej powierzchni od krawędzi ku środkowi, w kierunku poprzecznym do ułożonej kostki. Należy unikać nadmiernego uciskania w jednym miejscu. Optymalnymi ustawieniami sprzętu jest 5000 obr/min. Dzięki okładzinie na płycie wibracyjnej z tworzywa sztucznego powierzchnia jest zabezpieczona przed porysowaniem oraz uszkodzeniem. Procedurę zagęszczania kostki brukowej przeprowadza się kilkakrotnie na suchej powierzchni. Nie należy zapominać o uzupełnianiu piasku w szczelinach oraz późniejszym zamieceniu powierzchni.

 

Powyższe 6 etapów prac jest koniecznych do uzyskania trwałego podjazdu, tarasu, czy alejki w ogrodzie. Proces układania kostki brukowej jest żmudny oraz czasochłonny, ale warto poświęcić odpowiednio dużo czasu, aby móc cieszyć się solidną nawierzchnią. Należy także pamiętać, że o ułożoną kostkę należy odpowiednio dbać regularnie ją czyszcząc oraz impregnując.

Czyszczenie kostki brukowej-  dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy?

Czyszczenie kostki brukowej oraz regularna konserwacja są kluczowe dla zachowania jej estetyki i trwałości. Nawierzchnia z kostki może z czasem ulegać zabrudzeniom czy osadzaniu się brudu. Profesjonalna firma specjalizująca się w czyszczeniu kostki brukowej dysponuje odpowiednim sprzętem oraz środkami czyszczącymi, które skutecznie usuną wszelkie zanieczyszczenia, przywracając nawierzchni świeży wygląd. Ponadto, specjaliści z firmy takiej jak Wash Complex z Poznania posiadają wiedzę na temat odpowiednich technik mycia i impregnacji, co pozwala uniknąć uszkodzeń powierzchni. Wybierając profesjonalną firmę do czyszczenia kostki brukowej, mogą mieć Państwo pewność, że prace zostaną wykonane rzetelnie i efektywnie, co przyczyni się do długotrwałego zachowania estetyki i funkcjonalności nawierzchni.

 

 

 


Masz powierzchnię, którą chciałbyś doczyścić? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń pod numer telefonu – 600-805-315

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej  www.washcomplex.pl

oraz kanału na Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCKFbFieY4NVoNhPmPexGsAg

Profilu na instagramie : https://www.instagram.com/wash_complex/?hl=pl

Profilu na Facebook: https://www.facebook.com/washcomplex/

Recommended Posts

Leave a Comment