Jak wyczyścić kostkę brukową?
W dzisiejszym wpisie postaram się państwu przybliżyć czynność jak wyczyścić kostkę brukową z mchu, grzybów oraz zalegających chwastów. Dotyczy to także wszystkich innych biologicznych zabrudzeń, jakie tylko mogą wystąpić na kostce brukowej.
Jeżeli na powierzchni są poza mchem, czy grzybami inne uporczywe plamy, na przykład z oleju, odsyłam do artykułu na naszej stronie. Można się z niego dowiedzieć, w jaki sposób radzić sobie z najbardziej uciążliwymi plamami. Na wstępie pragnę zaznaczyć, że mycie kostki brukowej nie należy do łatwych zadań. Wymaga nie tylko czasu, ale także siły oraz sporej dawki cierpliwości. Jeśli dla kogoś z różnych względów jest to zbyt trudne, zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego (pod artykułem znajdziecie Państwo dane). A więc zaczynamy.
Po pierwsze — szykujemy sprzęt
Jak wyczyścić kostkę brukową? Należy zacząć od odpowiedniego sprzętu, czyli myjki ciśnieniowej. Ponieważ korzystanie z myjki ciśnieniowej jest dość popularne, to nawet jeśli ktoś takowej nie ma, istnieje prawdopodobieństwo, że posiada ją ktoś ze znajomych. Warto także poszukać firmy, która zajmuje się wynajęciem takiego sprzętu. Do czyszczenia kostki najlepsza jest myjka ciśnieniowa, żeby ją podłączyć potrzeba także węża ogrodowego i przedłużacza.
Z chwastami i mchem najefektywniej poradzi sobie myjka z jak największym ciśnieniem. Pomimo większego zużycia wody, rozwiązanie to jest opłacalne jeśli spojrzy się na rezultaty i zaoszczędzony czas. Im mocniejsza myjka, tym lepsze czyszczenie kostki brukowej.
Dobór mocy i końcówek
Drugim ważnym elementem, który może zwiększyć moc czyszczenia kostki, jest dobór odpowiedniej dyszy do myjki. W tym przypadku zdecydowanym faworytem do pracy przy usuwaniu mchu jest dysza rotacyjna. Potrafi ona zwiększyć moc myjki ciśnieniowej nawet kilkukrotnie. Podstawowe dysze tzw. płaskie (fachowo szpachelki) są dobre, ale raczej dedykowane do spłukiwania, mycia auta lub drobnych luźnych zabrudzeń. Oprócz tego są jeszcze do wyboru tzw. przystawki do czyszczenia powierzchni płaskich (talerze). Jednak z doświadczenia wiem, że jeśli myjka jest za słaba lub chwasty na kostce są duże, zwyczajnie sobie nie poradzi. Tego rodzaju przystawek używa się w profesjonalnych firmach posiadających wysokociśnieniowy sprzęt. Ich stosowanie ułatwia pracę oraz ograniczy rozprysk brudu zalegającego na kostce. Zabezpieczy także powierzchnię poza kostką przed ochlapaniem.
Jak wyczyścić kostkę brukową myjką?
Jeśli już wszystko gotowe, można zabrać się do pracy! Pierwszym etapem pracy jest czyszczenie za pomocą dyszy rotacyjnej. Warto także wcześniej spryskać powierzchnię z preparatem dedykowanym do czyszczenia kostki. Następnie pozostawia się go na jakieś 15-20 minut, aby rozpuścił brud. Jeśli w otoczeniu kostki brukowej są rabatki z roślinami, kora lub powierzchnia z ozdobnymi kamyczkami, lepiej je wcześniej zabezpieczyć folią. To, co odpryśnie, może później być bardzo trudne do usunięcia. Należy także jak najbardziej kierować strumień pod ciśnieniem do środka powierzchni i ocenić, w którym kierunku jest spad kostki. To w tym właśnie kierunku kieruje się strumień, gdzie woda będzie sama odpływać.
Kiedy kostka jest wyczyszczona przy użyciu dyszy rotacyjnej, można przejść do drugiego etapu — spłukiwanie. Przy większych powierzchniach podzielić sobie pracę na kilka partii. Jeśli mchu jest dużo, należy podstawić taczkę i na bieżąco wybierać zalegający brud. Jeszcze lepiej, kiedy ktoś posiada przemysłowy odkurzacz dedykowany do wciągania cieczy. Działanie musi być szybkie, bo błoto po wyschnięciu jest trudniejsze w usuwaniu.
Czyszczenie to nie wszystko
Zastanawiając się nad tym, jak wyczyścić kostkę brukową, warto wziąć pod uwagę impregnację i to ona jest trzecim etapem. Nie jest obowiązkowa, ale bardzo korzystnie wpływa na estetykę i żywotność kostki. Więcej na ten temat opiszę w kolejnym wpisie.
Tak samo nieobowiązkowym, ale wskazanym zabiegiem przy każdej kostce brukowej jest fugowanie lub po brukarsku zamulanie kostki piaskiem. Najbardziej zalecanym i efektywnym sposobem jest odczekanie, aż kostka wyschnie całkowicie i zasypanie piaskiem kwarcowym. Ważne by piasek był suchy, osobiście nie używam zwykłego, bo może to powodować dodatkowe przebarwienia na kostce (tylko w przypadku danego rodzaju kostki). Często kupuję gotowy piasek kwarcowy, który jest dostępny w workach. Można go znaleźć w każdym większym markecie. Jego zużycie jest zależne od szerokości występującej spoiny. Jeśli natomiast na kostce występuje znacznie sporo różnych plam, można się ze mną skontaktować telefonicznie 600-805-315. Odsyłam także do artykułu, który napiszę wkrótce.
Pomoc specjalistów
Jak już było wyżej, czyszczenie kostki brukowej nie należy do najprostszych, dlatego też w razie trudności zachęcamy do kontaktu. Nasza firma, Wash Complex, wykonuje bezpłatnie wycenę czyszczonej powierzchni, doradzi oraz kompleksowo wykona renowacje kostki brukowej. Używamy profesjonalnego sprzętu, jakim jest myjka wysokociśnieniowa z podgrzewaniem wody do 100 stopni przy użyciu talerza- szczotki- przystawki do czyszczenia właśnie takich powierzchni. Odsyłam Państwa również na naszą stronę internetową, gdzie można znaleźć m.in. zakładkę „czyszczenie kostki brukowej” i „cennik”. Dzięki temu można poznać szacunkowy koszt wykonania usługi przez naszą firmę. W zakładce „galeria” można zobaczyć efekty naszych prac przed i po myciu kostki brukowej.
Polub nasze kanały FB. Instagram oraz Youtube
Z pozdrowieniami
Jakub Miś
Masz powierzchnię, którą chciałbyś doczyścić? Skontaktuj się z nami!
Zadzwoń pod numer telefonu – 600-805-315
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.washcomplex.pl
oraz kanału na Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCKFbFieY4NVoNhPmPexGsAg
Profilu na instagramie : https://www.instagram.com/wash_complex/?hl=pl
Profilu na Facebook: https://www.facebook.com/washcomplex/